O blogu | Über den Blog

Po co, o czym i dlaczego tak, a nie inaczej

Szczególnie wdzięczne jest zwiedzanie wybrzeża zalewu Koleją Nadzalewową. Tutaj też podróż elegancko przygotowanymi wagonami widokowymi tak bardzo pochłania uwagę podróżującego widokami na zalew i Mierzeję Wiślaną, a także na zbocza wybrzeża, że jest on całkowicie usatysfakcjonowany przejażdżką.

„Fremdenführer durch Elbing und Umgegend”

Kolej Nadzalewowa uważana była niegdyś za jedną z najpiękniejszych atrakcji regionu. Dziś jest już nieczynna, ale wciąż ma spore grono miłośników. Blog został stworzony dla osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o historii Haffuferbahn, a którym nie wystarczają (zresztą częściowo nieprawdziwe) informacje z Wikipedii. Na blogu pojawiają się również archiwalne przeglądy prasowe, zdjęcia i wspomnienia związane z HUB.

Strona prowadzona jest w języku polskim i (z mniejszym bądź większym skutkiem:) po niemiecku. Wynika to z prostego faktu, że Kolej Nadzalewowa powstała w czasach, gdy tereny między Elblągiem a Braniewem należały jeszcze do Niemiec. Wiele osób, których bieg historii zmusił do zamieszkania z dala od dawnej ojczyzny, pamięta jeszcze przejazdy wzdłuż zalewu. Być może znajdą tu ślady własnych wspomnień.

Artykuły pojawiające się na blogu powstają w oparciu o materiały archiwalne zgromadzone w ciągu kilkuletniej kwerendy. Odczytanie ich nie zawsze jest sprawą łatwą, mimo to dokładam wszelkich starań, by poszczególne zagadnienia były opracowane w rzetelny, naukowy sposób. Jest to praca mozolna, gdyż – z tego, co mi wiadomo – nikt dotychczas nie opisał całościowo dziejów Kolei Nadzalewowej. Mam nadzieję, że uda mi się to zmienić.

Zachęcam do czytania i komentowania, a także do dzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami związanymi z Koleją Nadzalewową.

Miłej lektury!